Utolsó frissítés: 2024-07-02

Szavazás

Segítse munkánkat! Ön mivel foglalkozik?

Tervezés
Kivitelezés
Gyártás - képviselet
Kereskedelem
Építkezem, építkezni fogok
Lakást, munkahelyet rendezek be
Egyéb

Könyv

Kőmunkák a kertben és a ház körül

Épinfó - Aktuális

< >

Nincs új a nap alatt

Hírek 2009. 09. 29.
A tapolcai újtemetőben épülő kápolna tervezett kupolája
A tapolcai újtemetőben épülő kápolna tervezett kupolája

Mióta az ember épít, a kupoláknak kitüntetett szerepe van az általuk lefedett tér kihangsúlyozásában, a helyhez kapcsolódó kultusz, vallás iránti tisztelet felkeltésében. Éppen ezért egy kupola mindig az adott kor építészetének, technológiájának kimagasló teljesítménye, a korábban épített kupolák építési elveinek továbbvivője, újrafogalmazása.

Szép példa erre a Tapolcán, az újtemetőben épülő kápolna kupolája, amely a korszerű, flexibilis Duratherm építési rendszerből épül, de technológiájában visszanyúlik a régi korok zseniális vívmányaihoz.

A XV. században Filippo Brunelleschi építette a firenzei Santa Maria del Fiore templom kupoláját különleges falazási eljárással, körgyűrűs bordázattal és ami akkoriban egyedülálló volt, a szerkezet ideiglenes alátámasztása, beállványozása nélkül – szinte a levegőben.

Ugyanez a megoldás tükröződik a tapolcai kupola építésében. Brunelleschi a fektetett téglasorok közé szakaszonként élére állított téglákat rögzített, melyek, mint egy-egy könyvtámasz összefogták a frissen közéjük falazott téglaíveket. Ha egy téglasor körbe ért és a falazó habarcs megkötött – ez akkoriban egy hétbe tellett – a létrejött körgyűrű már összeboltozódva, szilárdan állt.

A Duratherm falazó idomok gyártástechnológiája lehetővé teszi, hogy minden idom a félgömb alakú kupolában elfoglalt helye szerinti mérettel és oldalszögekkel készüljön. Az idomokban kialakított lyuk-rendszer bevasalva és kibetonozva egy szilárd vasbeton „szövetvázat” alkot. ( A szövetszerkezet éppenséggel magyar tradíció, gondoljunk csak Sámsondi Kiss Béla, Párkányi Mihály, Szövényi Sándor és még sok más magyar építész munkásságára ). Minden sor tartalmaz hat darab „könyvtámaszt” melyek már a felettük lévő sor merevítői.

A római Pantheon építésekor a belső felületet alkotó kazetta elemeket is pontosan egymáshoz illeszkedően faragták ki, kifelé szélesedő fugákkal, melyeket cementhabarccsal töltöttek ki. A kazettákat beemelésük és kibetonozásuk közötti időre ideiglenes visszahorgonyzással látták el. Ugyanez a megoldás köszön vissza a Duratherm elemek ideiglenes összekapcsolásánál. Az építőnek itt könnyebb dolga van, mert az elemek anyaga könnyűbeton, a kapcsokat egyszerűen belekalapálják az idomokba.

A Duratherm építési rendszer nemrég „érkezett haza” Amerikából, ahol Boronkay Gábor okl. építőmérnök szabadalma alapján évi 300.000 m2 kapacitással gyártják. 30 cm falvastagsággal U=0,19 W/m2K hőátbocsátási szerkezet építhető, mely tulajdonság már a passzív házak követelményértékét „súrolja”.

A tapolcai kápolna tervezője Erdélyi Balázs okl. építészmérnök. A terv koncepciójában érvényesültek a korábbiakban leírtak, azaz az ősi építészeti elemek modern eszközökkel, anyagokkal való újragondolásának szándéka. Építészeti megjelenésében is a hagyományos architektúra és a korszerű kivitelezési gyakorlat egysége jelentkezik. A kápolna szervesen hozza létre a földi élet befejezésének helyszínét. A tervező tudatosan szakít a kiüresedett klisékkel, anyag és színválasztással. Az életet színházként értelmezve teremti meg az utolsó szín – pozitív, a tragédiát feloldó – kulisszáit. Térkoncepciója szervesen alkalmazza a magyar templomépítészet ősi alapjait – a centrális tér a legelső templomépítéseket, a kerek templomokat idézi, a szakrális tér kelet-nyugati szervezése és a délre nyíló bejárat pedig a román kori építészet óta kíséri egyházi épületeinket.

A kápolna építtetője a tapolcai Római Katolikus Plébániahivatal. A területet Tapolca Város Képviselőtestülete bocsátotta az építkezők rendelkezésére és anyagi eszközökkel is támogatja a magánemberek adakozásából megindított építkezést.

Az építkezés szeptember végén kezdődik, a szerkezetet két hét alatt építik össze. Érdemes megnézni!

Boronkay Gábor, Erdélyi Balázs

Forrás: Duratherm System Kft.

< >
Kapcsolódó katalógus oldal(ak):
Építési rendszerek

Aktuális - Hír, cikk, ajánló

A lakhatási szegénység ellen küzdő VIII. kerülettel fog együttműködni a Habitat lakásfelújítási programjában

Hírek 2024. 07. 02.
A IV. kerület mellett már a VIII. kerülettel is együttműködik a Habitat for Humanity Magyarország Második Esély programja keretében, a Fővárosi Szolidaritási Alap támogatásának köszönhetően. A szervezet már tervezte a program kiterjesztését, melyben önkormányzati szociális bérlakásokat újítanak fel önkéntesek segítségével, ahová családok átmeneti otthonából költözhetnek be a kiválasztott családok. Az építési munkálatokban az érintett családok és önkéntesek is részt vesznek, akik között influenszerek és előadóművészek is vannak

Szakkönyv

Hefter László

Iparművészet 2023. 11. 27.

Hefter László Ferenczy Noémi-díjas üvegművész a magyarországi síküvegművészet megújítója és az üvegrestaurálás tradíciójának elkötelezett folytatója. Építészeti üvegmunkáival az alkalmazott iparművészethez, kabinet üvegfestményeivel a képzőművészethez, restaurátori munkáival a művészettörténethez járult hozzá kiemelkedően

Szakcikk

Mikor válasszunk tolóajtót, rejtett ajtót, technikai ajtót?

Nyílászárók 2023. 05. 03.
Egy lakás berendezése során rendkívül fontos, hogy a megfelelő belső nyílászárókat válasszuk ki. Lényeges szempont a praktikusság, a gazdaságosság és nem utolsósorban az esztétikum. Nézzük meg, hogy mikor milyen belső ajtókat érdemes választanunk

Szavazás

Segítse munkánkat! Ön mivel foglalkozik?