Utolsó frissítés: 2024-04-15

Szavazás

Segítse munkánkat! Ön mivel foglalkozik?

Tervezés
Kivitelezés
Gyártás - képviselet
Kereskedelem
Építkezem, építkezni fogok
Lakást, munkahelyet rendezek be
Egyéb

Könyv

Kőmunkák a kertben és a ház körül

Épinfó - Aktuális

< >

Fenntartható építkezés betonból

Gyártói hírek, cikkek 2011. 03. 19.

A BASF adalékszerei a betont folyékonyabbá, tartósabbá, erősebbé teszik, és javítják a betonépítmények öko-hatékonyságát

London belvárosában aligha lehetne ennél nagyobb ellentétet elképzelni. Alig pár száz méterre az ódon London Bridge-től épül a jövő gigantikus, futurisztikus felhőkarcolója, az angolul „The Shard" névre keresztelt toronyház. A kívülről üveggel borított, meredek falú, szögletes kúp formájú épület várhatóan 2012-ben készül el és 310 méteres magasságával Európa második legmagasabb építménye lesz. Az építéshez a BASF által külön erre a célra kifejlesztett speciális betonadalékszereket használnak. Az alapozás elkészítésénél például az adalékanyagoknak köszönhetően 5.500 köbméter betont egyetlen betonöntés keretében sikerült bedolgozni – ami az angol építészet történetében egyedülálló.

„A teljes alapzatot egyetlen hétvége alatt öntöttük ki” – mondja Brian Williams, a BASF adalékszereket gyártó angliai részlegének dél-keleti régióért felelős értékesítési vezetője. „A londoni belvárosban hosszabb időre dugókat előidéző lezárás szóba sem jöhetett. Nagyon rövid idő állt csak rendelkezésünkre, és ahhoz, hogy az alapzat legalján sűrűn lerakott acél támasztószerkezetet gyorsan és hatékonyan be tudjuk vonni, speciálisan folyékony betont kellett használnunk. Ehhez ideális a BASF által kifejlesztett Glenium SKY szuperfolyósítószer család.” A folyósító betonadalékszer másik nagy előnye, hogy a betont gond nélkül akár 300 méteres magasságba is fel lehet pumpálni.

A másik probléma az alap kiöntéséhez szükséges beton óriási mennyisége volt. A beton kötése hőt termel, így nagy mennyiségű beton kötése során jelentős hő keletkezik. Magasabb hőmérsékleten a beton gyorsabban köt – ha pedig az első réteg túl hamar megköt, a következő réteggel már nem tud megfelelően keveredni és elég erős kötést kialakítani. Az így létrejövő beton nem elég homogén és nem is stabil. A „The Shard” építésénél alkalmazott Pozzolith® betonadalékszer késleltette a beton kötését, és lehetővé tette a magas minőségű, homogén beton létrehozását.

A jó minőségű betonnak köszönhetően az építőanyag képes lesz a toronyház hatalmas súlya által keletkező nyomásnak ellenállni. A Glenium adalékszerrel készített beton annyira erős, hogy minden hüvelykujjnyi területen egy kisebb autó súlyának megfelelő nyomást kibír. Ez a hihetetlen szilárdság biztosítja a betonszerkezet hosszú élettartamát és a fenntartható épülethasználatot.

A Glenium szuperfolyósítószerek a beton szerkezeti sajátosságai mellett annak öko-hatékonysági szintjét is javítják. Sokoldalúságának köszönhetően a beton a legtöbbet használt emberalkotta anyag, azonban van egy jelentős hátránya: használata miatt nagymennyiségű káros szén-dioxid kerül a légtérbe. Ennek oka, hogy a beton fő alkotóeleme a cement, és a cement pedig cement klinkert tartalmaz, amelynek előállításához 1.500 C fokos égetőkemencére és nagy mennyiségű energiára van szükség. A teljes globális szén-dioxid kibocsátás 6-7 százalékáért a klinker előállítása felelős.

Építkezés „zöld betonból”

A Glenium jelentősen hozzájárul a cementgyártás során keletkező szén-dioxid mennyiségének csökkentéséhez. A cementipar egy globális megállapodás keretében kötelezte el magát a kibocsátás-csökkentés mellett. Az USA és Kína a hangsúlyt a cement összetételének módosítására helyezi – például több klinker-helyettesítő anyag használata révén. Az európai kompozit cementgyártók ezzel szemben a jobb energiahatékonyságra, alternatív tüzelőanyagok (biomassza) használatára és az égetés kiváltására koncentrálnak.

Európában a cementhelyettesítő anyagok felhasználása csak akkor engedélyezett, ha azok alkalmasságát megállapítják – szemben az USA-val, ahol a BASF elindította a „zöld beton" mozgalmat. Andreas Tselebidis, a BASF betonadalékszerek amerikai szakértője, lelkes híve a zöld beton elméletnek: „Ez a beton részben újrahasznosított anyagokból, például hamuból és habsalakból áll, illetve speciális adalékszereket (Glenium) tartalmaz. Ennek köszönhetően az új építőanyag ökológiai szempontból sokkal jobb, mint a hagyományos beton.”

A teljes gyártási folyamatot végigkövető öko-hatékonysági elemzés azt mutatta, hogy a hagyományos betonhoz képest a zöld beton előállításához 30 százalékkal kevesebb energiára és 35 százalékkal kevesebb nyersanyagra van szükség, és 37 százalékkal kevesebb klímakárosító szén-dioxid kerül a légtérbe. A folyamat ill az új építőanyagok vízigénye 5 százalékkal alacsonyabb – ami családi házanként 417 liter, azaz mintegy háromkádnyi víz megtakarítását jelenti. A zöld beton gazdaságosabban állítható el, és ezáltal a BASF jelentősen hozzájárul a fenntartható építészet fejlődéséhez.

Egy másik kezdeményezés az amerikai „Zöld épület” minőségi bizonyítvány, a LEED (Leadership in Energy and Environmental Design), amely a fenntartható építészet terén elért kimagasló eredményekért jár. A bizonyítvány hat terület vizsgál: az építkezés környezeti hatása, vízfelhasználás, energiafelhasználás, anyaghasználat, kényelem és a belső környezet minősége. A BASF környezetbarát betonjának használatáért több kategóriában is pontokat lehet szerezni.

Forrás: BASF

< >
Kapcsolódó katalógus oldal(ak):
Beton-, habarcs adalékszerek, technológiák

Aktuális - Hír, cikk, ajánló

Áttevődik a hangsúly: erőteljesebben jelentek meg az elmúlt évek termékei a Contrumán

Gyártói hírek, cikkek 2024. 04. 15.

A Hörmann immáron kilépett a garázskapu gyártó egyszerű szerepéből

A Hörmann Hungária Kft. 2024-ben ismét részt vett a Contruma építőipari kiállítás- és vásáron, amelyen most először volt érezhető az a hangsúlyeltolódás, mely a cég portfólióját az elmúlt pár évben jellemezte: a garázskapuk és meghajtások mellett, már szinte nagyobb szerepet kaptak a beltéri- és bejárati ajtók.

Szakkönyv

Hefter László

Iparművészet 2023. 11. 27.

Hefter László Ferenczy Noémi-díjas üvegművész a magyarországi síküvegművészet megújítója és az üvegrestaurálás tradíciójának elkötelezett folytatója. Építészeti üvegmunkáival az alkalmazott iparművészethez, kabinet üvegfestményeivel a képzőművészethez, restaurátori munkáival a művészettörténethez járult hozzá kiemelkedően

Szakcikk

Mikor válasszunk tolóajtót, rejtett ajtót, technikai ajtót?

Nyílászárók 2023. 05. 03.
Egy lakás berendezése során rendkívül fontos, hogy a megfelelő belső nyílászárókat válasszuk ki. Lényeges szempont a praktikusság, a gazdaságosság és nem utolsósorban az esztétikum. Nézzük meg, hogy mikor milyen belső ajtókat érdemes választanunk

Szavazás

Segítse munkánkat! Ön mivel foglalkozik?