Utolsó frissítés: 2026-03-11
Carisa MOTION design radiátor

Szavazás

Segítse munkánkat! Ön mivel foglalkozik?

Tervezés
Kivitelezés
Gyártás - képviselet
Kereskedelem
Építkezem, építkezni fogok
Lakást, munkahelyet rendezek be
Egyéb

Könyv

Kőmunkák a kertben és a ház körül

Épinfó - Aktuális

< >

A nyári korrekció ellenére is negyedéves rekordok dőltek meg

Ingatlan 2021. 10. 12.

Valós tranzakciók alapján, a piacon legelsőként mutatja a Duna House országos lakásárindexe a lakásárváltozás irányát, mértékét és ütemét. Folytatódik a növekvő tendencia, az idei harmadik negyedévben is tovább emelkedett a teljes átlagot mutató országos lakásárindex nominál értéke, ami 209 ponton zárt. A reálérték 137 pontja ezzel szemben korrekciót mutat, köszönhetően a fogyasztói árindex növekedésének. Lakástípusok szerint, míg a panel árindex 6 pontot esett, addig a tégla esetében újabb rekordot döntött: 186-ról 195 pontra nőtt nominálértéke három hónap alatt. Ugyanez a tendencia figyelhető meg mindkét mutató esetében az ország különböző régióiban is. A Duna House keresletindexe 74 ponton állt szeptemberben, amely kiegyensúlyozott vevői aktivitást mutat.

A fővárosban a jelenleg a piacon lévő újépítésű otthonok kétharmadát szinte azonnal értékesítették, még úgy is, hogy átlagos négyzetméteráruk meghaladja az egymillió forintos lélektani határt. Budapesten jelenleg már nyolc kerületben kell ilyen egységáron számolni, ha valaki újépítésű lakást vásárolna. A használtlakás piacon az árak ismét stagnáltak Kelet-Magyarországon, mind a panelek, mind a téglaotthonok esetében. Ezzel szemben nyugaton 12, illetve 16%-os áremelkedés volt tapasztalható a harmadik negyedévben. A fővárosban valamivel mérsékeltebb, 4-12% közötti a növekedés mértéke a panel- és a téglalakások esetében egyaránt.

Az aktív nyári pihenés, szabadságolási hullám az egész negyedévben éreztette hatását. Idén július-szeptember között összesen 34.296 tranzakció történt országosan, ami 2019 azonos időszakához képest 10, a 2020-astól pedig 9%-os elmaradást mutat. Éves tekintetben azonban még mindig 20%-os pluszban van az idei piac a tavalyihoz viszonyítva. A negyedéves eredmény szeptemberre eső része 11.807 darab tranzakció volt. A legkeresettebbek a 40-60 m² közötti lakások voltak az egész országban. Míg vidéken jellemzően 250.000 Ft/m² ár alatt vásárolták meg ezeket az ingatlanokat, addig a fővárosban, elsősorban Budán akár 900.000 forint feletti összeget is elkértek értük négyzetméterenként. A budapesti kerületek között a legnépszerűbb ismét Angyalföld lett. A fővárosban elsősorban befektetési céllal vásároltak lakást az ügyfelek, vidéken viszont a nagyobb otthonba költözés volt a fő motivációjuk a harmadik negyedéves adatok alapján.

A nyári időszak csak rövidebb és kisebb mértékben éreztette hatását a lakáscélú jelzáloghitelpiacon, mint az ingatlanok esetében. A Duna House Pénzügyek becslése alapján ugyanis szeptemberben már 125 milliárd forint jelzáloghitel realizálódott Magyarországon, amely idén az eddigi harmadik legerősebb hónapot jelenti. A hitelpiac aktivitása elsősorban az otthonteremtési támogatásokra vezethető vissza. Negyedéves viszonylatban – az MNB júliusi és augusztusi tényadata, valamint a Duna House Pénzügyek szeptemberi becslése alapján – a jelzáloghitelpiac új rekordot döntött: több mint 375 milliárd forintnyi hitelt vettek fel a magyarok 3 hónap alatt, ami 2021 végére tovább emelkedhet az új zöldhitelben rejlő lehetőségeknek köszönhetően.

Forrás: Duna House Holding Nyrt.

< >
Kapcsolódó katalógus oldal(ak):
Ingatlan

Aktuális - Hír, cikk, ajánló

Zsugorodó árrés mellett túlélésre játszanak az építőanyag kereskedők

Gyártói hírek, cikkek 2026. 02. 03.

Minden eddiginél nagyobb érdeklődés övezte a Mapei Kft. idei Kereskedő Konferenciáját, amelynek fókuszában nem a versenyképesség, hanem a hosszú távú túlélés állt. A közelmúltban Budapesten megrendezett eseményen közel 150 építőanyag kereskedő vett részt, hogy választ találjon az egyre égetőbb piaci kihívásokra: a zsugorodó árrésekre, az online versenyre, valamint a vásárlói bizalomvesztésre

Szakkönyv

Rajzok és történetek - Vadász György

Építészet, művészet 2026. 02. 26.

"Vadász György az az ember, akivel kapcsolatban mindig felmerül egy-egy anekdota, egy vicces vagy éppen megható történet. Ebben az emlékkönyvben ilyen történetek lejegyzésére kértem fel családtagokat, barátokat, pályatársakat, tanítványokat. Az írások mellé pedig egy-egy Vadász György-grafikát párosítottam, kiegészítve ezzel a leírtakat"  Vadász Balázs

Szakcikk

Design radiátorok

A törölközőszárító radiátor ma már természetes tartozéka a fürdőszobáknak. Praktikus, mert a fűtést kombinálhatjuk a törölközők tárolásával és gyorsabb szárításával. A design radiátor azonban ennél többet tud

Szavazás

Segítse munkánkat! Ön mivel foglalkozik?