Utolsó frissítés: 2024-04-15

Szavazás

Segítse munkánkat! Ön mivel foglalkozik?

Tervezés
Kivitelezés
Gyártás - képviselet
Kereskedelem
Építkezem, építkezni fogok
Lakást, munkahelyet rendezek be
Egyéb

Könyv

Kőmunkák a kertben és a ház körül

Épinfó - Aktuális

< >

Világhírű építészek a szegénység ellen

Elemental - fotó Cristobal Palma
Elemental - fotó Cristobal Palma

Március 23-tól Budapesten is látható a Think Global, Build Social! kiállítás a Goethe Intézet és a Hello Wood közreműködésében

Andres Lepik kurátor 2010-ben New York-i Modern Művészetek Múzeumában (MoMA) szervezte meg először azt a tárlatot, mely korunk szociális építészettel foglalkozó legfontosabb projektjeit mutatja be. Pár évvel később hasonló tartalommal, ám új címmel nyitott tárlatot a Német Építészeti Múzeumban (Deutsches Architekturmuseum) (videó itt angol felirattal), majd a Bécsi Építészeti Központban (Architekturzentrum Wien). A  Goethe Intézetnek köszönhetően utaztatható formában is elkészült kiállítás most Magyarországra érkezik. A budapesti FUGA-ban megrendezésre kerülő kiállítás látogatói - a nemzetközi példák mellett - az elmúlt évek néhány magyar szociális építészeti kezdeményezését is megismerhetik. A magyar résznek a Hello Wood, a Builders/Építők címet adta, és olyan hazai kísérleti projekteket mutat be, melyek a lokális sajátosságokra hívják fel a figyelmet, de tematikájukban mind kapcsolódnak a szegénység elleni globális küzdelemhez.

Az építészek szociális felelősségének kérdése a 2008-as pénzügyi válság óta még inkább része a társadalmi diskurzusnak. A robbanásszerűen fejlődő megapoliszok, az egyre több helyen megjelenő és egyre nagyobb nyomornegyedek világszerte növekvő népességének láttán felvetődik a kérdés: milyen megoldásokat tud kínálni az építészet azoknak, akik a saját forrásaikból nem tudnak maguknak biztonságos és élhető lakókörnyezetet létrehozni? A 21. század eleje óta egyre több építész ragadja magához a kezdeményezést, és ott keresnek maguknak feladatot és projekteket, ahol az építészet klasszikus értelmezése szerint nem létezik megbízói kultúra. Vagyis az építészek nem megrendelőknek építenek, hanem közvetlenül az épületeket később használókkal gondolkoznak és dolgoznak együtt.

A Think Global, Build Social! olyan építészeti projektek bemutatására vállalkozik, melyek képesek voltak valódi változásokat generálni, közösséget építeni, hidat verni kontinensek, kultúrák és civilizációk közé. A 15 nemzetközi és 11 magyar projekt a szociális építészet rendkívüli sokszínűségét is bemutatja, öt kulcsfogalom köré rendezve a kiállított munkákat: anyag, részvétel, lakhatás, design and build, valamint kultúra. Akad a bemutatott nemzetközi munkák között iszaptéglából épített általános iskola Maliban, újrahasznosító öko-farm Párizsban, betonból épült modernista lakótelep Chilében, rendhagyó kórházrenoválás Indiában, fahéjgyári munkásoknak készült tréningközpont Indonéziában. Magyarországot többek között olyan projektek képviselik a kiállításon, mint a családok tucatjainak megélhetést és téli fűtést egyszerre biztosító monori biobrikett-szárító, a borsodi faluközösségeknek készült totemállat és teregető, vagy éppen a magyar építészek által felújított falusi iskola a Himalájában.

“A kiállításunk egy olyan alternatív, szociálisan elkötelezett építészetet mutat be, amely minél kisebb anyagi ráfordítással, sok saját részvétellel igyekszik javítani a kevésbé privilegizált körülmények között élő emberek életkörülményein. Célunk a gyámkodás-mentes építészet bemutatása, amely során a helyi tudás, a felhasználók tudása integráltan jelenik meg a projektekben.” -  nyilatkozta Michael Müller-Verweyen, a budapesti Goethe Intézet igazgatója.

“Azt szeretnék hangsúlyozni a kiállítással, hogy mindenki képes tenni társadalmi vagy közösségi célokért saját szakterületén belül. Mi építészek az építészet eszközeivel tudunk segíteni.” - mondja Pozsár Péter a Hello Wood alapítója.

A kiállítás a budapesti FUGA-ban 2016. április 11-ig lesz látható.

A tárlat a budapesti Goethe Intézet és a Hello Wood közös szervezésében, a MOME - Moholy-Nagy Művészeti Egyetem és a Fuga közreműködésével, valamint a Leier és a Layher támogatásával valósul meg.

Forrás: Zerocom

< >

Aktuális - Hír, cikk, ajánló

Áttevődik a hangsúly: erőteljesebben jelentek meg az elmúlt évek termékei a Contrumán

Gyártói hírek, cikkek 2024. 04. 15.

A Hörmann immáron kilépett a garázskapu gyártó egyszerű szerepéből

A Hörmann Hungária Kft. 2024-ben ismét részt vett a Contruma építőipari kiállítás- és vásáron, amelyen most először volt érezhető az a hangsúlyeltolódás, mely a cég portfólióját az elmúlt pár évben jellemezte: a garázskapuk és meghajtások mellett, már szinte nagyobb szerepet kaptak a beltéri- és bejárati ajtók.

Szakkönyv

Hefter László

Iparművészet 2023. 11. 27.

Hefter László Ferenczy Noémi-díjas üvegművész a magyarországi síküvegművészet megújítója és az üvegrestaurálás tradíciójának elkötelezett folytatója. Építészeti üvegmunkáival az alkalmazott iparművészethez, kabinet üvegfestményeivel a képzőművészethez, restaurátori munkáival a művészettörténethez járult hozzá kiemelkedően

Szakcikk

Mikor válasszunk tolóajtót, rejtett ajtót, technikai ajtót?

Nyílászárók 2023. 05. 03.
Egy lakás berendezése során rendkívül fontos, hogy a megfelelő belső nyílászárókat válasszuk ki. Lényeges szempont a praktikusság, a gazdaságosság és nem utolsósorban az esztétikum. Nézzük meg, hogy mikor milyen belső ajtókat érdemes választanunk

Szavazás

Segítse munkánkat! Ön mivel foglalkozik?